16 Aralık 2011 Cuma

BURAK ÖZDEMİR - ELHAMDÜLİLLAH HAYVANIM

Burak Özdemir tarafından kaleme alınan bu kitap esasında "fabl" türünü kapsıyor.  Kuran-ı Kerim'den ayetlere de yer veriliyor. Kitap oluşturulurken bol bol çizimlere yer verilmiş. Konu direkt olarak hayvanlar aleminden sevimli dostlarımızın hikayecikleri olunca, çizimler de fazlasıyla dikkat çekiyor.


Kitap aslında sadece fabl türünü işleyen bir kitap değil.Kitap; Hayvanların içinde yaşadığımız dünyada yaşamaya en az bizim kadar hakkı olduğu savını savunuyor.Esprili sunumuyla da kitap kendine çekiyor okuyucuyu. Gerek şaşırtıyor gerekse gülümsetiyor bizleri... Hayvanlar arasındaki küçük hesaplaşmalara da yer verilmiş. Dikkat çeken ayrıntı ise Ağustos böceği ve karınca Fabl' ının iç yüzü. "Sanatçı Ağustos böceğinin elbet karıncaya iki çift lafı vardır" düşüncesinin fabl türünde yeniden irdelenmesi ile olaylara farklı açıdan bakmamızı sağlıyor...


Kitap, bizim hayvanlar hakkında aklımıza gelmeyen durumları, esprili dille anlatıyor." Chat yapan sivrisinek ve balarısı"'nın hikayesi bu durumu direkt işliyor. Sivrisineğin balarısı olmaya öykünmesi ve bu durumun kraliçe arıya dek iletilmesi, kitabı ilginç kılan bir diğer ayrıntı..


Yeryüzünün tüm canlılara ait olduğunu anlatan bu kitap sadece hayvanları değil "canlı" olan pek çok şeyi anlatıyor. Bunu Kuran-ı Kerim'in çeşitli ayetlerine yer vererek okuyucuya bir bir anlatıyor. Eh biyolojik sınıflandırmaya göre de bir hayvan ;  "Homo Sapiens" olduğumuz aşikar. Burak Özdemir de yaşadığımız dünyanın hepimize ait olduğunu ve var olmanın hak olduğunu bizlere anlatıyor. "Elhamdülillah Hayvanım" diyerek de esasında bu savını destekliyor. Şimdiden herkese keyifli okumalar...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder